Fotoalbum » Planten » Aster, detail bloem, tuin Wijkeroog
Aster, detail bloem, tuin Wijkeroog
Aster ericoides ´Blue Star´
Copyright © Jan Vink
Deze foto mag niet zonder schriftelijke toestemming worden gebruikt!
Zie voorwaarden voor het gebruik van foto's van deze site.
Wetenschappelijke naam: Aster ericoides ´Blue Star´
De herfst is weer aangebroken en dan denk ik altijd aan “astertijd”. Nu weet ik heus wel dat daar niets van klopt, want asters zijn soms al veel eerder te zien dan alleen maar in de herfst. De alpenaster (Aster alpinus) bloeit bijvoorbeeld al in het voorjaar en sommige asters openen hun bloemen voor het einde van de zomer.
Toch associeer ik de asterbloei altijd met het korten van de dagen en lager worden van de temperatuur.
Zoals sommigen van jullie misschien al gemerkt hebben ontbreken er al geruime tijd foto's van planten in mijn tuin op het volkstuincomplex Wijkeroog. Om meer te kunnen fotograferen heb ik deze tuin opgezegd. Eerlijk gezegd heb ik daar wel een dubbel gevoel bij. Het onderhoud van deze tuin vergde veel tijd, die ik nu over heb om foto's te kunnen maken. Aan de andere kant mis ik wel de momenten, dat ik even naar de tuin fietste om nog een paar opnames te kunnen maken van planten en bloemen. Het is een heel raar gevoel.
In het archief stuitte ik, tijdens het opzoeken van een origineel van een foto, op foto's van deze astersoort. Het gaat om een forse plant van ongeveer 1 meter tot 1,20 meter hoogte. De kleigrond van mijn tuin kan hier debet aan zijn geweest. In de maand september worden de vele stengels getooid met een zee aan lila-blauwe bloemen met een geel-oranje hart. Bij goed weer worden de bloemen druk bezocht door een massa aan insecten, die de laatste nectar uit de bloemen peuren.
Op deze foto is duidelijk te zien, dat de aster behoort tot de composieten; de samengesteldbloemigen. Tot deze familie behoren onder andere ook: de distels en de paardenbloem.
Ik vind asters heerlijke uitbundige planten in een seizoen waarin langzaam maar zeker de kleur uit de natuur lijkt te verdwijnen. De laatste kleurexplosie komt op het conto van de bomen en struiken. Met de uitbundigheid van een schilderspalet verkleuren de bladeren van deze “grote planten” om uiteindelijk afgedankt, door een herfststorm afgerukt te worden en op de grond te belanden. Dit blad keert na vertering terug in de voedselkringloop. Voor deze val is een storm echter geen must. Op windstille dagen vallen er ook echt voldoende bladeren van de bomen en vormen zo een tapijt op de bosbodem. Onder dit tapijt worden planten en ook dieren beschermd tegen de invloeden van de winter. Het voedsel wat vrijkomt na het verteren van de afgevallen bladeren komt ook aan deze planten ten goede.
Foto gemaakt op: 08-09-2007
Afmeting: 4004x3003 pixels / 33,9x25,43 cm; 300 dpi
Bestanden: tiff / jpeg
Camera: Olympus E1
Gebruikte lens: Zuiko 35 mm. macro, four-thirds
Diafragma: 6,3
Focuslengte: 35 mm.
Sluitertijd: 1/125
ISO: 100
Statief: Manfrotto monopod
Foto gemaakt op: 08-09-2007
Bestanden: tiff / jpeg
Camera: Olympus E1
Diafragma: 6,3
Focuslengte: 35 mm.
Sluitertijd: 1/125
ISO: 100
Statief: Manfrotto monopod